قرارداد اجرایی دومین خط از خطوط متروی تهران به مقصد شهرهای اقماری اطراف پایتخت در مسیر تهران، ورامین به گرمسار منعقد شده است و عملیات آن به‌زودی آغاز خواهد شد.
 
هابیل درویش مدیرعامل شرکت قطار شهری تهران و حومه با اعلام این خبر تصریح کرد: خطوط 3، 6 و 7 متروی تهران به‌صورت همزمان درحال اجراست و در عین حال مسئولیت اجرای متروی شهرهای اقماری نیز به ما سپرده شده و در ورامین، حرم امام راحل و فرودگاه پرند، پروژه متروی شهر‌های اقماری در حال اجراست اما اولویت شرکت مترو تکمیل خط3 است. 
 
مدیرعامل شرکت متروی تهران درباره اجرای پروژه متروهای اقماری تصریح کرد: از حجم کاری که باید در متروی شهری انجام شود، کاسته‌ نخواهد شد زیرا اعتبار پروژه متروی شهرهای اقماری از اعتبارات شهرداری نیست و دولت آن را پرداخت می‌کند و این توانایی در مترو وجود دارد که بیش از این کار در دستمان داشته باشیم. 
 
توان فنی و نیروی انسانی مترو بسیار بیشتر از این چیزی است که تا‌کنون وجود داشته و فقط درخصوص اعتبارات مشکل داریم. درویش تأکید کرد: درصورت حل‌شدن مشکل اعتبارات می‌توانیم به راحتی همه این پروژه‌ها را انجام دهیم. وی خاطرنشان کرد: امیدوار بودیم با تأمین منابع بتوانیم فاز نخست متروی پرند تا فرودگاه امام خمینی را به بهره‌برداری برسانیم اما دولت قبلی اعتباری برای این کار درنظر نگرفت.